Mi számít hosszútávnak a hu sng-ban?

Mindenhol azt olvasni, hogy a napi/heti/havi bad beat nem „számít”, sokkal fontosabb a hosszútáv, amikor a matematikai esély érvényesül. Jelenlegi eredményeink mennyire reálisak? Mikor ésszerűbb inkább felhagyni a pókerrel? Mikor lehetünk optimisták? Mekkora játékszám szükséges ennek megállapítására?

Most bemutatok egy idevágó táblázatot, amely 95% pontossággal megadja a jelenlegi játékszámod és nyerési %-od alapján, hogy a jelen eredményeid mennyire lehetnek valósak. (Pl. Ha 60%-os vagy 100 játék után, akkor a valós nyerési százalékod igen nagy (95%-os) valószínűséggel 50,4-69,6% között van.) Igaz, csak három - 50-55-60 %-os - mutatóval dolgozik, de attól még igencsak hasznos a jövőbeni tervek megalapozottságához.



Egyáltalán hány %-osnak kell lenni ahhoz, hogy valaki „pluszos” legyen? (Természetesen azonos téten való játékot feltételezve). Ennek is érdemes utánaszámolni:
Legyen a tétünk a, a rake pedig a/20. A nyertes partik aránya p%, ekkor a veszteseké (100-p)%. Az egyenletünk (egyenlőtlenségünk) a következőképpen áll össze (nem akartam a kétértelmű, ámde szabatos-matekos „feláll” kifejezést használni):
p*(a-a/20)>(100-p)*(a+a/20), amiből:
p>52,5%, vagyis 52,5% felett nyerő vagy.

Így a fenti táblázatból szépen látszik például, hogy az átlagban 50%-os játékos esetén a 2000-ik játéka körül dől el igazán, hogy valószínűleg nem tud nyerő lenni. (50+2,2<52.5) Ha meg 55% körüli vagy, akkor is a 2000-ik játék már mérföldkő.
De a 60%-os nyerő már 250 játék után nem túl valószínű, hogy vesztes lesz. Jelen esetben a nyerőt n>52,5%-ra értem, ami lehet akár 52,6% is.

A póker a döntések játéka, a hu sng meg a legnehezebb és legnemesebb műfaja. Mivel itt minden leosztás döntések sorozata elé tesz, bizony nem elég a jó read, a kontrollált agresszió stb. az adott játékban, tudni kell játékaink eredményeit reálisan megítélni. Szerintem ebben is segít ez a táblázat.

Amúgy azért is 95%-os ez a valószerűség, mert bizony előfordul, hogy a „fish” megvilágosodik, mint például egyik általam idézett blogos: thomasny (http://headsup-sngs.blogspot.com/).



Confidence interval

Nincsenek megjegyzések: